Kiedy inwestor poszukujący odpowiedniej lokalizacji na zrealizowanie ciekawego zadania wszedł na stronę gminy Rawicz, która chwali się „nagrodą oxfordzką”, w zakładce dla inwestorów przeczytał, że „strona jest niebezpieczna, bo wyłudza informację”, to rozpoczął poszukiwania dojścia do ludzi mogących udzielić wiarygodnych informacji o ofertach inwestycyjnych w Rawiczu. Przypuszczam, że z tego poszukiwania może się coś intrygującego urodzić. Natomiast na temat rozbieżności pomiędzy propagandą płynącą ze strony władz gminy, a siermiężną rzeczywistością wyzierającą z oficjalnej strony urzędu, głos na sesji zabrał radny Karol Białecki. Całe wystąpienie radnego poniżej.
Rawicz, dnia 24 stycznia 2018 r.
Radny Karol Białecki
Rada Miejska Gminy Rawicz
INTERPELACJA
RADNEGO RADY MIEJSKIEJ GMINY RAWICZ
skierowana do: Grzegorza Kubika - Burmistrza Gminy Rawicz, za pośrednictwem Marka Przybylskiego - Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Rawicz.
w sprawie: Oferta inwestycyjna gminy Rawicz.
Szanowny Panie Burmistrzu,
W tygodniku „Życie Rawicza” nr 35 z dnia 29 sierpnia 2017 r. w rozmowie o tzw. strefie aktywności gospodarczej Tysiąclecia Wschód, tj. zgodnie z § 2 uchwały nr XLVII/381/14 Rady Miejskiej Gminy Rawicz z dnia 27 sierpnia 2014 roku w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „ul. Tysiąclecia Wschód” w Rawiczu i Szymanowie, gmina Rawicz obszarem położonym „w Rawiczu i Szymanowie na wschód od ulicy Tysiąclecia, pomiędzy linią kolejową relacji Rawicz-Miejska Górka, drogą powiatową stanowiącą przedłużenie ul. S. Kamińskiego, ulicą Tysiąclecia w Rawiczu z wyłączeniem terenów tych dróg i terenów kolejowych. Od wschodu granica obszaru biegnie po terenach użytkowanych rolniczo i nie wyznaczają jej żadne charakterystyczne punkty.”, na pytanie redaktora „Nie można zrobić strefy przemysłowej na wschodzie miasta z pominięciem gruntów III klasy?” odpowiedział Pan Burmistrz, cytuję „Te grunty są w różnych miejscach na całym terenie objętym planem. Mówimy o prawie 10 ha, to jest olbrzymi obszar. Moglibyśmy ten teren dzielić na bardzo małe części, ale w tym przypadku to mija się z celem, dlatego na tym etapie ten temat zamknęliśmy. Być może w przyszłości wróci. W tej chwili mamy inne grunty, które nie są obarczone tak potężną wadą. W planowanej strefie na wschodzie dodatkowym problemem jest duża liczba linii energetycznych. Ważną rzeczą, którą nie predysponowała tego obszaru pod przemysł, jest też trudność komunikacyjna, transport przez Kamińskiego odbywałby się przez miasto. To wszystko razem powoduje, że ten teren jest trudny do zagospodarowania, nieprzydatny pod przemysł.”
Potencjalny inwestor w celu uzyskania podstawowych informacji dotyczących terenów inwestycyjnych, możliwości rozpoczęcia działalności gospodarczej na terenie gminy Rawicz wchodząc na stronę internetową www.rawicz.pl wybiera zakładkę „Zainwestuj w Rawiczu” następnie klika na link „Pełna oferta inwestycyjna”. Jako pierwsza wyświetla się oferta „Strefy Aktywności Gospodarczej Tysiąclecia Wschód”. Informacje o strefie opublikowano 22 lipca 2015 r., dane zaktualizowano 12 października 2017 r. Podmiot zainteresowany inwestycją w strefie dowiaduje się między innymi, że jest to teren niezabudowany przeznaczony pod przemysł i usługi o powierzchni 42,2 ha.
W uwagach o „Strefie Aktywności Gospodarczej Tysiąclecia Wschód” (plik SCL Tysiąclecia Wschód - lista danych dotyczących terenu) potencjalny inwestor przeczytać może, cytuję: „1. Bardzo dobra lokalizacja - dostępność dróg szybkiego ruchu.2.Łatwy dostęp do lotnisk: Wrocław, Poznań. 3.Bardzo dobry stan infrastruktury technicznej. 4Wykwalifikowana kadra zainteresowana podjęciem zatrudnienia. 5.Możliwość dostosowania oferty kształcenia młodzieży oraz dorosłych do potrzeb przedsiębiorcy. 6.Bogata oferta kulturalno-sportowa. 7.Profesjonalny system obsługi inwestora.”
Mam w związku z tym pytanie: Jakie działania podjęte zostały przez Pana Burmistrza po publikacji cytowanej przeze mnie rozmowy przeprowadzonej z Panem Burmistrzem przez „Życie Rawicza”, które doprowadziły do tak radykalnej zmiany? Teren „nieprzydatny pod przemysł” znalazł się na pierwszym miejscu w ofercie inwestycyjnej gminy Rawicz z uwagami dla potencjalnych inwestorów, że jest to strefa z bardzo dobrą lokalizacją, łatwym dostępem do lotnisk itd. Przypomnę, że w sierpniu ubiegłego roku w rozmowie z gazetą stwierdził Pan Burmistrz między innymi, cytuję „Ważną rzeczą, którą nie predysponowała tego obszaru pod przemysł, jest też trudność komunikacyjna, transport przez Kamińskiego odbywałby się przez miasto. To wszystko razem powoduje, że ten teren jest trudny do zagospodarowania, nieprzydatny pod przemysł.”
Szanowny Panie Burmistrzu zgodnie z ogłoszeniem zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz dnia 2 marca br. „odbędzie się pierwszy ustny przetarg ograniczony na sprzedaż prawa własności niezabudowanej nieruchomości położonej w obrębie Kąty, zapisanej w księdze wieczystej Nr PO1R/00050458/5 na rzecz Gminy Rawicz, oznaczonej w operacie ewidencyjnym jako działka gruntu nr 70 o powierzchni 8.0249 ha - na rzecz podmiotów posiadających zezwolenie na prowadzenie na terenie WSSE „INVEST - PARK” działalności gospodarczej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych ( j. t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1010 ze zm. )”. Na stronie internetowej www.rawicz.pl w zakładce (ścieżka dostępu) „Urząd Miejski” - „Ogłoszenia” - „Przetargi” potencjalny inwestor, który chciałby zapoznać się z informacją dotyczącą przetargów organizowanych przez Urząd Miejski Gminy Rawicz ma do wyboru dwie opcje, tj. Wykaz aktualnych ogłoszeń albo Archiwum. Wybór pierwszej opcji powoduje pojawienie się komunikatu widocznego w załącznik nr 1 natomiast wybór opcji drugiej powoduje pojawienie się komunikatu widocznego w załączniku nr 2. Innymi słowy dostęp do aktualnych i archiwalnych informacji dotyczących przetargów organizowanych przez Urząd w tej formie jest niemożliwy.
Na oficjalnej stronie gminy Rawicz w zakładce (ścieżka dostępu) „Urząd Miejski” - „Wydziały” - „Biuro Obsługi Inwestora i Przedsiębiorcy” dostępny jest numer telefonu stacjonarnego do biura. Ułatwieniem w komunikacji z pracownikami Biura Obsługi Inwestora i Przedsiębiorcy była zapewne opcja przesyłania informacji do biura drogą elektroniczną bezpośrednio ze strony internetowej. W tym celu należało kliknąć znak graficzny „koperta”, wpisać treść wiadomości i podać swój adres poczty elektronicznej. Niestety obecnie jest to niemożliwe, ponieważ potencjalnemu inwestorowi, który chciałby skorzystać z tej opcji kontaktu z pracownikami biura po kliknięciu znaku graficznego „koperta” ukazuje się komunikat o treści: „Błąd 403. Musisz zadać sobie jedno pytanie: czy czujesz się szczęśliwy? Przejdź na stronę startową” widoczny w załączniku nr 3.
W związku z powyższym zwracam się z prośbą o dokonanie zmian we wskazanych przeze mnie obszarach zakłócających komunikację Urzędu z potencjalnymi inwestorami. Pragnę nadmienić, iż przedstawione przeze mnie „usterki” nie wyczerpują katalogu „usterek” we wskazanych obszarach, są jedynie wybranymi przykładami.
Z wyrazami szacunku
(-)
Kiedy spróbowałem dzisiaj powtórzyć eksperymenty radnego na stronie urzędowej, to o dziwo zauważyłam, że reakcja na krytykę była natychmiastowa. Już w chwilę po sesji zniknęła „koperta” i nie ma komunikatu z pytaniem, „czy czujesz się szczęśliwy”. A taki ładny był to komunikat. Inwestorzy nie wiedzieli, uciekać, czy pękać ze śmiechu.
Ciekaw jestem odpowiedzi włodarza na interpelację. Czy z odpowiedzi dowiemy się, że winny jest radny, bo wchodzi, na przykład tam, gdzie nie powinien zaglądać radny lub „zwykły obywatel” i jako nieuprawniony szuka tajnych informacji?